top of page

טיפול טבעי בטראומה נפשית

טראומה נפשית לרוב נקשרת על-ידינו לאירועים קשים מנשוא דוגמת מעורבות בתאונת דרכים או מעורבות של חיילים באירועים ביטחוניים. אך לצד זאת, טראומה היא בסופו של דבר אירוע שאיננו מעובד כהלכה, הוא נוכח בכל רגע נתון ומנהל אותנו.


גם מבוכה גדולה שנגרמה לילד, אם נניח שגה במילה מסוימת מעל הבמה באירוע בית-ספרי, יכולה להוות טראומה.


אותו אירוע שאיננו מעובד, אצור בגופנו, עצור מלהשתחרר. הוא יכול לבוא לידי ביטוי בהימנעותנו מדברים המזכירים את הטראומה, למשל עמידה בפני קהל ולו בפני מספר אנשים מצומצם לאור החוויה השלילית. הוא יכול גם להתבטא במצבים של התפרקות פיזית ונפשית קשה כתוצאה מטריגרים שונים, לעתים כאלו שאיננו מודעים להם, לעתים כאלו שייחסנו להם חשיבות פחותה.טיפול טבעי בטראומה נפשית


כיצד הרפואה האינטגרטיבית מתייחסת לטראומה הנפשית?


על-פי הרפואה האינטגרטיבית המאחדת של ד"ר נאדר בוטו, כל אירוע משברי המתרחש, קל וקשה כאחד, משפיע על החיוניות של איברי הגוף ומפחית את האיזון האנרגטי של כלל המערכת.


כאשר האירוע המשברי מתרחש והחיוניות פוחתת, אנו עודנו לא חשים בדבר. כדי שהדברים יעלו ויצופו בדמות סבל, כאב, קושי וחולי, נדרש תנאי נוסף: שילוב של חיוניות נמוכה יחד עם אירוע משברי המשתחזר.


זוהי דרך הסתכלות מרתקת שלטעמי מציגה את האופן שבו הרפואה הקונבנציונלית, קרי הפסיכותרפיה, משתלבת יד ביד יחד עם הרפואה האלטרנטיבית המשלימה.


בשטיפה האנרגטית הנגזרת מן הרפואה האינטגרטיבית, אנו פועלים כדי לאזן את החיוניות שהתערערה עם השנים, ולסלול דרך חדשה ומפויסת עם המשבר שעודנו איננו פתור.


מה אנחנו עושים בשטיפה האנרגטית?


הריפוי האנרגטי פועל בשני מישורים:


המישור האנרגטי


לאתר את המרכזים האנרגטיים החסומים, ולהזרים אנרגיה אל המטופל/ת דרך כל 7 מרכזי האנרגיה שבגוף (חלקכם ייתכן ומכיר אותם בשם צ'אקרות).


שחרור החסמים האנרגטיים מאפשר להשיב את הגוף לאיזון והרמוניה.


המישור הרגשי


במהלך הטיפול, האירועים המשבריים צפים ועולים. זהו תהליך שמביא עמו פורקן מאוד גדול וגם סגירת מעגל.


אנו פוגשים באירועים הקשים שחווינו, למדים אותם וסוללים דרך חדשה, הסתכלות מחודשת וחמלה.


קצת על מהלך הטיפול


את הטיפול אנו מתחילים בשיח ביני לבין המטופל/ת. נותנים למילים להנחות אותנו. לא מתחייבים לספר דבר מה מסוים. לומדים ומכירים.


לאחר התשאול והשיח, מתחילים בטיפול עצמו הנערך על מיטת הטיפולים. זהו אמנם טיפול במגע הכולל נקודות לחיצה, אך אין כל צורך להוריד ביגוד כזה או אחר כלל.


הטיפול מתחיל בתרגול ריברסינג (נשימות מעגליות) וטכניקה המשלבת לחיצה עם נדנוד הגוף. לעתים הפורקן מתחיל כבר כאן, ולעתים הוא מגיע עם השלב הבא של נקודות הלחיצה.


גם כאשר מטופלים אינם מספרים לי את שעל לבם במהלך השיח הראשוני, או חשוב לציין: אינם מודעים למה שעל לבם (וזהו המקרה הנפוץ ביותר), הרי שנקודות הלחיצה יודעות להוביל ולהנחות מעצמן.


דרך נקודות הלחיצה, אנו מגיעים לאזור שבגוף אשר אוצר בתוכו את הכאב. זהו רגע של הצפה רגשית, של פורקן גדול והקלה.


אנו תווים דרך חדשה לאותו אירוע קשה, ממש מתחילים בשלב חדש בחיינו.


להרחבה נוספת על הטיפול עצמו, אשמח להפנות אתכם אל המאמר הבא. ובנוסף, אשמח להפנותכם למאמר העוסק בתחושות שלאחר השטיפה, עדות של מטופל מן הקליניקה.


לצמוח מתוך הטראומה


אחד מן הרעיונות המרתקים של הרפואה האינטגרטיבית המאחדת מציג את האירוע המשברי כשיעור, שיעור שנועד לקדם אותנו, להתוות לנו את הדרך.


בטראומה נפשית ההולכת ומשתחזרת, אנו פועלים ללמוד את השיעור, להבין את האירוע שפקד דווקא אותנו, לצמוח ממנו ולהביט אל העתיד בזווית חדשה ומכילה.


רבות מן הטראומות יתרחשו בדרך כלל בשלבי הילדות המוקדמים. לא נזכור אותן, או אולי נפחית בחשיבותן, אולם הן ימשיכו לצוף ברמות ודרגות שונות, ובעוצמות משתנות.


לדוגמה:


חייל שחווה טראומה נפשית באירוע בטחוני, ובאופן טרגי איבד חבר לנשק.


אותו אירוע קשה שיחזר אצל החייל חוויה מוקדמת יותר מן הילדות, חוויה של נטישה. הפעם מדובר בחוויית נטישה בעוצמה גבוהה של איבוד חבר ממש לנגד עיניו.


החיוניות הנמוכה מאירוע נטישה מוקדם יותר בילדותו, יחד עם האירוע הנוכחי, הציפו קושי רגשי וכאב גדול מנשוא אצל החייל.


אציין כי אמנם הדגמתי מצב קיצון, אולם השטיפה האנרגטית מהווה טיפול טבעי בטראומה נפשית גם עבור אירועים 'קטנים' יותר, כאלו שאינם מוכרחים להיות אלימים, פוגעניים או בוטים.


אנו עונים על השאלות הקשות: למה זה קרה לי? למה דווקא אני? מבינים את השיעור שזה בא לקדם, את הדרך שאליה נבחרנו.


כיצד אדע אם זהו טיפול המתאים לי?


אני מאמין כי כל אחד ואחת מאתנו נושאים על גבם מטענים רגשיים המהווים מעמסה. מטענים המהווים עבורנו קושי במודע, ומטענים המנהלים אותנו בתת-המודע, חוסמים אותנו ומונעים מבעדנו מלהתקדם. מבלי שנדע להניח עליהם את האצבע במדויק.


בהצגתי את השטיפה האנרגטית כטיפול טבעי בטראומה נפשית, אוכל גם להדגים זאת על מטופלת שהגיעה אלי לקליניקה; היא הייתה קרייריסטית, שאפה לשלמות בכל דבר בו עסקה.


במהלך השטיפה האנרגטית, למדנו את חוויית הילדות שלה במהלכה היא הייתה לרשות עצמה. נדרשה להיות עצמאית ולשרוד במשפחה קשה.


השטיפה האנרגטית ניקתה את הפצע, חיטאה אותו ואפשרה לו להחלים. במהלך הטיפול, המטופלת התחברה לילדה שבתוכה, סיפרה לה לאן היא הגיעה בזכות יכולת ההישרדות והשאיפה שלה לשלמות.


מן הצד האחד היא הכירה בברכה בה זכתה, ומן הצד השני הסירה מעצמה את הביקורתיות העצמית הקשה שפגעה בה.


ניקינו את הפצע ונשארנו עם המתנה.


אני מאמין גדול, כי הקו שצריך להנחות אותנו הוא שהפצע הוא גם המתנה. המסלול המחודש, יאפשר לנו לראות את פני הדברים ככאלו.

התייעצו איתי


שמי צח יצחקי, מטפל גוף ונפש, מומחה לשטיפה אנרגטית וטיפול בשיטת המטאיזם.


בחיפושכם אחר טיפול טבעי בטראומה נפשית, אני מזמין אתכם להתייעץ איתי בכל שאלה. ניתן לפנות אלי בוואטסאפ, ליצור עמי קשר טלפוני או להשאיר לי פניה ואשוב אליכם ואליכן בהקדם.


Comments


תודה, נרשמת בהצלחה

bottom of page